Regionální produkty

Řeznictví a uzenářství Václav Klátil

Václav Klátil vyrábí své produkty od roku 1991, kdy si otevřel i svoji vlastní provozovnu v Pacově. Prodejna je ve žlutém domě v Myslíkově ulici. Je nápadná na dálku viditelnými černými poutači, na kterých je vypsaný aktuální sortiment. Pan Klátil vyrábí domácí klobásy, salámy nebo třeba paštiky. Na všechny své produkty obdržel v roce 2013 status regionálního produktu kraje Vysočina. Od roku 2006 se účastní soutěží v řeznickém řemesle v Rakousku, ze kterých si přivezl řadu ocenění.

Myslíkova 69, Pacov | Tel.: 565 442 070 | facebook.com/ReznictviVaclavKlatil

Řeznictví a uzenářství Bohumil Veselka

Řeznictví Veselka funguje od roku 1991. Zakládá si na domácí výrobě všech produktů, které si u nich zákazníci mohou koupit. V nabídce jsou samozřejmě různé salámy, klobásy, párky, paštiky a podobně. Všechny výrobky jsou vyrobené výhradně z masa z českých chovů. Provozovnu má řeznictví Veselka v Pacově naproti supermarketům v Žižkově ulici.

Žižkova 260, Pacov | Tel.: 565 442 708

Pivovar Pacov

Rodinný minipivovar v Pacově založil v roce 2009 Luboš Němec st. se svojí rodinou. Z nápadu uvařit si doma vlastní pivo pro vlastní potřebu se později stal profesionální pivovar. Varnu neboli srdce pivovaru vyrobila pacovská firma J. Hradecký ve spolupráci s uznávaným českým sládkem Ing. Josefem Krýslem. O výrobu se nyní stará Luboš Němec ml.. Pivovar vaří i piva speciální. Můžete se těšit na šťavnatá piva typu IPA, pšeničné pivo s bezovým květem a další.

Jana Autengrubera 318, Pacov | Tel.: 606 636 343 | www.pivovarpacov.cz

Kavárna a cukrárna Láskomina

V Láskomině si sami dle svých receptur vyrábí dorty, zákusky nebo třeba i zmrzlinu a domácí limonády. Kromě cukrářských výrobků mají v nabídce i vlastní pralinky z pravé belgické čokolády, které je možné si objednat a nechat si je zaslat po celé republice. V kavárně je i venkovní posezení a herna pro děti. „Při výrobě dbáme na čerstvost a kvalitu surovin. Kávu připravujeme z vlastní na míru pražené směsi výběrových káv, která je zde také k zakoupení,“ doplňuje majitelka kavárny Nikoleta Müllerová.

Antonína Sovy 378 | Tel.: 702 100 220 | facebook.com/laskomina

Pěstitelská pálenice Pacov

Pěstitelskou pálenici v Pacově provozují manželé Vaňkovi. Zákazníci – pěstitelé si doma z vlastního ovoce připraví kvas, který Vaňkovi v pálenici následně přemění na ovocný destilát. Pokud by někdo nevěděl, jak kvas připravit, tak v pálenici obdrží návod a zároveň si může zakoupit kvasinky, enzymy i živnou sůl a případně i zapůjčit kvasné nádoby nebo drtič ovoce. Kvasy se bez souhlasu pěstitele nesmíchávají a možná je i účast přímo při pálení. Sezona pálení začíná v letních měsících podle úrody jednotlivých druhů ovoce a končí pak nejčastěji v dubnu.

Pošenská 122, Pacov | Tel.: 606 355 728 | www.palenicepacov.cz

Mléčný automat Selekta Pacov

Mléčný automat provozuje na kraji Pacova ve směru na Pošnou pacovská firma Selekta, Zákazník si může mléko nechat stočit do vlastní nádoby, příp. pokud nemá, dá se nádoba zakoupit v automatu. Automat je v provozu 24 hodin denně. Při doplňování mléka se zároveň provádí i sanitace, takže je mléko vždy čerstvé. V Selektě Pacov krmí dojnice pouze krmivem, které si sami vypěstují. Důsledně si hlídají složení, všechny komponenty jsou prosté GMO vč. nakoupených krmných směsí a doplňků. Od roku 2018 nepoužívají při pěstování všech plodin glyfosát.

Pošenská 703 | Tel.: 777 175 271 | www.farmaselektapacov.cz

Sýrárna TonKa

Rodina Mokrých vyrábí na statku v Pošné mléčné výrobky – jogurty, jogurtové nápoje, tvarohy, čerstvé sýry a hlavně nezaměnitelný polotvrdý sýr Gouda. Zakládají si na pečlivém zpracování BIO surovin, které jsou součástí jejich výrobků. „Klademe důraz na to, že jako rodinná zemědělská farma jsme soběstační a všechny produkty vyrábíme sami ručně z vlastního mléka. Děláme si i ovocné náplně do jogurtů a sladíme pouze BIO třtinovou šťávou,“ říká Antonín Mokrý. Specialitou je samoobslužný prodej z chladniček ve dvoře statku. Ty jsou přístupné i v nepřítomnosti majitelů. Každou neděli pak probíhá prodej přímo na statku v Pošné.

Pošná 80 | Tel.: 775 336 707, 602 546 405 | www.syrarnatonka.cz

Hospodářství Šibarka

V Cetorazi vyrábí Marcela Kubů s rodinou kozí sýry a další speciality z kozího mléka. Kozy chovají už od roku 2004. Teprve před čtyřmi lety se ale rozhodli, že by z mléka začali vyrábět i sýry, které by následně mohli prodávat. Při chování koz se v Šibarce snaží vyhýbat chemii. Jako zemědělci nepobírají ani žádné dotace. V nabídce mají čerstvý kozí sýr, plísňový sýr, tvaroh, jogurt nebo třeba acidofilní mléko. Loni v Cetorazi začali chovat kromě koz i ovce, z jejichž mléka také vyrábí sýry a další produkty. Hospodářství Šibarka jezdí také na farmářské trhy většinou po jižních Čechách.

Cetoraz 1 | Tel.: 606 236 223 | www.hospodarstvisibarka.cz

Zelenina od Antušků

V Eši nabízí manželé Antuškovi takzvané bedýnky. Jedná se o bedýnky plné sezonní zeleniny. S pěstováním začali před deseti lety. Když začali mít velké přebytky zeleniny, začali ji nabízet i ostatním lidem. Bedýnky následně Antuškovi rozvážejí do Pelhřimova, do Jihlavy, do Humpolce nebo třeba do Prahy. Zeleninu nabízí také na farmářských trzích.

Eš 12 | Tel.: 724 112 377 | www.bedynkyzezahrady.cz

Moštárna Pacov

Přírodní mošty vyrábí manželé Vrtiškovi. Mošty jsou bez konzervantů, barviv a dalších přidaných cukrů. Kromě jablečných jsou k dostání i mošty ochucené. Základ tvoří vždy jablečný mošt a přidává se k němu např. šťáva z mrkve, červené řepy nebo hrušky. Jablka nakupují výhradně od českých pěstitelů. Moštárna nabízí v sezoně i moštování vlastního ovoce. Mošty lze zakoupit přímo v moštárně nebo na některém z farmářských trhů v okolí. V Pacově, Pelhřimově a okolí zařizuje pacovská moštárna i rozvoz a má i e-shop.

Antonína Sovy 386 | Tel.: 603 892 082, 605 453 677 | www.mostarnapacov.cz

Medárna Hrádek

Med a další včelí produkty jsou k dostání nedaleko Pacova na Hrádku. Pod značkou Hrádecký med se tam o včely starají manželé Krejčovi, kteří se snaží chovat včely v co největším souladu s jejich přirozeným životem. K prodeji nabízí celkem tři druhy medu a další včelí produkty – vosk, rouskovaný pyl nebo propolis. Nabídku zpestřují několika druhy medoviny. Hrádecký med je k dostání samozřejmě na Hrádku, popřípadě v Pacově v Nádražní ulici. Med z Pacovska mohou zákazníci nalézt i na farmářských trzích na Náplavce v Praze, v online farmářském prodeji Scuk.cz, v řetězcích Billa (na Vysočině), v Makru nebo třeba v restauraci hotelu Alcron.

Tel.: 778 411 333, 777 478 575 | Web: www.hradeckymed.cz

Pošenský med

Od roku 2014 chová včely v okolí Pošné a Arneštovic David Kuran. Ve své nabídce má tři druhy medu (květový, květový pastový a medovicový), dále např. domácí medovinu nebo propolis, ze kterého dělá i masti a tinktury. Pošenský med mohou zákazníci zakoupit u pana Kurana v Pacově v Truhlářské 787, v Arneštovicích čp. 19, ale také třeba v obchodě Harmonie v Pacově nebo na statku sýrárny TonKa v Pošné. David Kuran se snaží včelstva vyšlechtit pro dobrý výnos medu a zároveň chce udržet dobrý zdravotní stav včel. „Myslím, že se mi to daří, protože pro oddělky (mladá včelstva) si ke mně jezdí lidé z celé republiky,“ doplňuje David Kuran. 

Tel: 607 730 006 | E-mail: davidkuran@centrum.cz

Pstruhařství Rybčák

Patrik Rybčák chová v Cetorazi 4 druhy pstruhů a jeden druh sivena. Ryby se nechovají v rybnících, ale ve speciálních nádržích. Jako krmení se využívají kvalitní norská nebo dánská krmiva, která se využívají běžně při chovu lososů a dalších mořských ryb. Své ryby prodává kuchané, uzené, ale také nabízí i filety. Objednávat lze předem telefonicky. Patrik Rybčák své ryby dodává i do několika restaurací v okolí, ale také třeba do michelinské restaurace Field šéfkuchaře Radka Kašpárka.

Tel.: 723 815 475 | facebook.com/pstruharstvirybcak

Borůvková farma Samšín

Nejen borůvky, ale třeba i maliny, ostružiny a další rostliny pěstují na Borůvkové farmě v Samšíně. Zájemci si ovoce mohou zakoupit natrhané nebo si ho mohou sami natrhat. Samosběry začínají přibližně v půlce července a probíhají pak po celé léto. Kromě prodeje plodů se v Samšíně zabývají i množením celých rostlin. Sazenice se dají zakoupit i na e-shopu. „Kromě plodů a sazenic drobného ovoce nabízíme i levandule, semena květinových luk a násadu žížal k vermikompostování,“ říká František Papež. V nabídce mají také hnojiva a další zahrádkářské potřeby.

Samšín 3 | Tel.: 775 351 710 | www.zahradnictvi-samsin.cz

Český svaz včelařů ZO Pacov

Pacovský včelařský spolek v současnosti sdružuje asi 120 včelařů, kteří obhospodařují více než 1000 včelstev. Pacovští včelaři většinou produkují dva druhy medu — květový a medovicový. „Mezi hlavní snůškové zdroje u nás patří vrby, javory, ovocné stromy a lesní porosty se smrkem a malinou,“ říká předseda spolku Jan Chramosta. „Zájemcům o med doporučuji, aby si v okolí našli svého včelaře, který jim určitě rád prodá část své produkce. Zákazník získá kvalitní regionální produkt za výhodnou cenu, a ještě přispěje k rozvoji včelařství na Pacovsku,“ dodává Jan Chramosta.  

vcelaripacov.estranky.cz

Český rybářský svaz MO Pacov

Speciality z rybího masa vyrábí pacovští rybáři. Uzené ryby, rybí saláty a další pokrmy z kaprů, štik, pstruhů a podobně si lidé mohou zakoupit tradičně na podzim při dnu otevřených dveří na rybárně. V roce 2019 přibyly do nabídky specialit i rybí klobásy. Své speciality rybáři prodávají nejen na podzim, ale třeba i při jiných akcích, které město pořádá. Na rybárně je možné zakoupit i živé ryby přímo ze sádek. Termíny prodeje jsou zveřejňovány na webu, městských plakátovacích plochách a na vývěskách. 

http://crspacov.cz