Legiovlak v Pacově

V termínu 23.–28. května bude v železniční stanici Pacov přítomno pojízdné muzeum Legiovlak, unikátní souprava 14 zrekonstruovaných vozů, představující věrnou repliku legionářského vlaku, v němž žili a bojovali příslušníci naší zahraniční armády v Rusku v letech 1918–1920. Jeho cílem je připomenutí nejen zásadní historické zásluhy československých legionářů na vzniku našeho státu, ale nově také připomínka boje Čechů a Slováků po boku Spojenců ve 2. světové válce, stejně jako současná úloha Armády České republiky doma i v zahraničních operacích.

Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.

Legiovlak bude bezplatně přístupný všem zájemcům z řad široké veřejnosti. Otevírací doba muzea je ve všední dny v čase 8-18 hodin, o víkendech 9-19 hodin. Komentované prohlídky pro veřejnost se konají ve všední dny od 14 hodin, o víkendech pak každou celou hodinu.

Pořádá Československá obec legionářská.

Více informací: https://www.csol.cz/akce/legiovlak-v-pacove/